Home Shëndetësi Ekspertët ndajnë gjithçka që duhet të dini për banjat me akull

Ekspertët ndajnë gjithçka që duhet të dini për banjat me akull

217
0
SHARE

Kërcimi në një banjë me akull mund të tingëllojë e dhimbshme, por për vite me radhë është konsideruar një mënyrë e shkëlqyer për përshpejtimin e rikuperimit të fitnesit.

Mendohet gjithashtu se ofron një sërë përfitimesh të tjera shëndetësore.

Banjat e akullit, të njohura ndryshe si zhytja në ujë të ftohtë, përdoren në terapi sportive, zakonisht pas ushtrimeve dhe stërvitjes intensive”, shpjegon David Wiener, një specialist trajnimi dhe ushqimi në Freeletics.

“Të përdorura në të gjitha llojet e sporteve, ato mund të kenë përfitime për përshpejtimin e rikuperimit të muskujve, reduktimin e dëmtimit të muskujve dhe rritjen e qarkullimit”. Është një temë që aktualisht është gjithashtu në qendër të vëmendjes – me emisionin e ri të BBC-së, të titulluar “Freeze the Fear”, që ndjek të famshmit teksa ndërmarrin sfida ekstreme në temperaturat e ftohta.

Por a ia vlejnë me të vërtetë banjat me akull?
“Banjat me akull sigurisht që nuk janë për të gjithë dhe unë gjithmonë i këshilloj njerëzit që të shikojnë të mirat dhe të këqijat e fillimit të diçkaje të re përpara se të zhyten në të”, shpjegon Penny Weston.

Çfarë duhet të dini për banjat me akull?
Mund të ndihmojë me lodhjen, dhimbjen e muskujve dhe rikuperimin. “Banjat me akull janë të mira për të lehtësuar dhimbjen e muskujve dhe mund të ndihmojnë në rritjen e sistemit nervor qendror. Ata e bëjnë këtë duke ndihmuar cilësinë e gjumit, gjë që është e dobishme pasi ju bën të ndiheni më mirë dhe më pak të lodhur. Madje thuhet se banjat me akull përmirësojnë kohën e reagimit dhe eksplozivitetin në stërvitjet e ardhshme”, shpjegon David.

Mund të ndihmojë shëndetin mendor
“Disa kërkime tregojnë gjithashtu se banjat me akull mund të kenë përfitime të shëndetit mendor pasi mund t’ju ndihmojnë të relaksoheni dhe të fokusoheni në frymëmarrje Shumica e njerëzve nuk u duken atyre një përvojë shumë të këndshme në fillim”, shton Penny.

Eksperti finlandez i banjës së akullit Kyle Miller, shpjegon se banjat me akull paraqesin një sfidë fizike dhe mendore – ndërsa luftoni kundër instinkteve tuaja natyrore për t’u zhytur në temperaturat e ftohta.

Ai thotë: “Shoku i menjëhershëm në sistem ju sjell pothuajse në një gjendje meditimi – duke ju lejuar të çlironi çdo stres dhe të jeni plotësisht të pranishëm në këtë moment. Të zhytesh veten në temperatura të ulëta nuk është një ushtrim që ndihet i natyrshëm – por të shtysh veten jashtë zonës suaj të rehatisë për të kapërcyer frikën, ju bën më të fortë fizikisht dhe mendërisht”.

Lehtësim afatshkurtër
Megjithatë, ekspertët theksojnë se banjat me akull janë vërtet të mira vetëm si një zgjidhje afatshkurtër – dhe duhet të përdoren së bashku me opsionet e tjera.

David shton: “Ka kërkime që sugjerojnë se banjat me akull përshpejtojnë rikuperimin e muskujve, por se ato janë të dobishme vetëm si një zgjidhje e shpejtë . Për shembull, futbollistët që kanë nevojë për një rikuperim të shpejtë midis ndeshjeve ose vrapuesit që kanë nevojë për një rikuperim të shpejtë midis garave”.

Nëse nuk merrni pjesë në sporte dhe ushtrime intensive, atëherë ato nuk janë të nevojshme si pjesë e rimëkëmbjes suaj dhe nuk duhet të zëvendësojnë masazhet, shtrirjen dhe jogën – të cilat janë po aq të dobishme. Në fund të fundit, rikuperimi më i mirë natyror që mund të merrni është të hani mirë dhe të pushoni.

Njihni rreziqet
Nëse jeni duke e konsideruar atë, ka disa gjëra të rëndësishme për të vënë në dukje gjithashtu.
David thotë: “Ka një rrezik me banjat me akull – zhytja në ujë që është shumë i ftohtë mund ta dërgojë trupin tuaj në shok dhe të shkaktojë hipotermi, prandaj nuk do ta rekomandoja ta bëni atë në shtëpi. Banjat me akull mund të ulin gjithashtu temperaturën e trupit duke ngushtuar enët e gjakut dhe duke ngadalësuar rrjedhën e gjakut në trup. Nëse keni ndonjë gjendje para-ekzistuese kardiovaskulare ose presion të lartë të gjakut, bisedoni me mjekun tuaj ose shmangni banjat me akull fare”.

Mos e bëni për një kohë të gjatë
Penny gjithashtu thekson se duhet të siguroheni që të mos qëndroni brenda për shumë kohë. Ajo shton: “Dhjetë minuta është maksimumi absolut, nëse mund ta durosh kaq gjatë, pasi ekziston rreziku i hipotermisë dhe ngricave. Disa prova thonë se vetëm deri në tre minuta është gjithsesi e dobishme, kështu që vetëm disa minuta janë ideale”.